Łódzkie Orlęta - spadkobiercy niepodległości

 

Od września 2019 r. nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacji patriotycznej "Łódzkie Orlęta - spadkobiercy niepodległości".  Uczniowie i nauczyciele wezmą udział w szeregu ciekawych działań: warsztatach, wycieczkach, spotkaniach edukacyjnych,kursie edukacyjnym, których celem jest propagowanie i pielęgnacja łódzkich tradycji walk o niepodległość. Honorowy patronat nad projektem objęła Pani Prezydent Miasta Łodzi i Łódzki Kurator Oświaty, a organizatorami są: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi oraz Zarząd Główny Legionistów Polskich i ich Rodzin w Łodzi i Zarząd Stowarzyszenia Upamiętniania Armii "Łódź" w Łodzi.

...............................................................................................................

11 września 2019 r. odbyły się pierwsze zajęcia dla koordynatorów projektu. Otrzymaliśmy ciekawe materiały, które zostały przekazane do szkolnej biblioteki, są już dostępne dla wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli.

 

 

 ...............................................................................................................

W dniu 19 września 2019 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach strzeleckich. Warsztaty te zorganizowane zostały w ramach projektu edukacyjnego wychowanie patriotyczne "Łódzkie Orlęta - spadkobiercy niepodległości". Oprócz tego uczniowie zapoznali się z wojenną historią Miasta Łodzi, jak też mieli możliwość rozmowy z przedstawicielami służb mundurowych.

 

 ...............................................................................................................

Podróż historyczno-wojskowa jaką odbyliśmy 2 października szybko zmieniła nasze myślenie o wycieczce autokarowej – na którą się wybieraliśmy ;) Bo dokładnie była to:
podróż – cały dzień jazdy, zwiedzania, poznawania nowych osób;
historyczna – bo szlakiem walk Legionów Polskich i Armii „Łódź”;
i zdecydowanie wojskowa – widzieliśmy czołgi, bunkry i prawdziwych żołnierzy;
A to wszystko w deszczu i o suchym prowiancie!
Nasza trasa przebiegała przez Boczki koło Szadku – małą wioskę, w której pełen pasji pan Jacek Kopczyński oprowadził nas po swoim skansenie pojazdów wojskowych wprowadzając w klimat naszej „wycieczki”. Później przejechaliśmy do jednostki wojskowej w Sieradzu gdzie zwiedziliśmy sale tradycji 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, koszary z 1939 roku a pan mjr Wiesław Bednarski opowiedział nam o sprzęcie łączności, broni i wyposażeniu żołnierskim – tym historycznym jak i tym współczesnym (np. o husarskich skrzydłach które służyły w walce psychologicznej i straszyły wroga, czy o współczesnym hełmie w polskiej armii który może ważyć nawet 1,6kg!). Mieliśmy też okazję poromawiać z żołnierzami, o ich służbie i o tym że nie tylko ćwiczą ale też baaardzo dużo się uczą. Kolejnym punktem podróży była Warta i okolice. To tam mogliśmy obejrzeć tradytory – schrony na jeden ciężki karabin maszynowy, położone w dolinie rzeki. Bunkier o powierzchni 2x2m gdzie znajdował się ciężki sprzęt i dwóch żołnierzy – zrobił na nas spore wrażenie. W samej Warcie poznaliśmy historie żołnierza walczącego w I i II wojnie światowej, pilota pułkownika Stanisława Skarżyńskiego który jako pierwszy Polak przeleciał nad Atlantykiem ustanawiając światowy rekord odległości lotu. Zwiedziliśmy także gotycki kościół pw. Św. Mikołaja z jego cennymi zabytkami m.in. ogromnym tryptykiem w ołtarzu głównym. Na zakończenie naszej podróży wyznaczono okoliczne wsie, gdzie oddaliśmy hołd poległym żołnierzom przy pomnikach i kwaterach ukrytych gdzieś na pobliskich cmentarzach. Cisza tych miejsc pomogła podsumować naszą wyprawę i podjąć wyzwanie o żywej pamięci walczących o wolną Polskę. To była niezwykła podróż…