Książkowa Lista Przebojów

W ostatnich tygodniach Czytelnicy szkolnej biblioteki uczestniczyli w plebiscycie na najciekawszą na świecie książkę dla dzieci, organizowanym pod hasłem „Książkowa Lista Przebojów”. Pragnę poinformować, że najwięcej głosów zdobyła książka Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Na drugim miejscu znalazła się seria książek o Harrym Potterze J.K. Rowling.

Natomiast niżej wymienione pozycje to książki, które ex aequo zajęły miejsce trzecie:

 • Brandon Sanderson, „Słowa światłości” (tom 2 trylogii „Archiwum burzowego światła”)
 • Asa Lind, „Raz, dwa, trzy, Piaskowy wilk”
 • Jeff Kinney, „Dziennik Cwaniaczka” (seria)
 • Rick Riordan, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Tom 1. Złodziej Pioruna”
 • John Ronald Reuel Tolkien, „Hobbit”
 • Justyna Bednarek, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”
 • Andrzej Maleszka, „Olbrzym” z  serii  „Magiczne drzewo”
 • Andy Griffiths, książki z serii „Domek na drzewie”
 • Sara Pennypacker, „Pax”
 • Iwona Chmielewska, „Oczy”
 • Maciej Szymanowicz, „Rok w krainie czarów”
 • Ramona Badescu, seria o słoniu Pomelo
 • Jon Klassen, „Gdzie jest moja czapeczka”
 • Barbara Kosmowska, „Tru”
 • Iwona Chmielewska, „Gdzie jest moja córka”
 • Stephen Davies, książki z serii ,,Hilda''
 • Nicki Thornton, „Hotel  ostatniej szansy”
 • Jan Brzechwa, „Akademia pana Kleksa”
 • Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
 • Carlo Collodi, „Pinokio”
 • Isabell Abedi, „Brawo, Lola!” (z serii „Lola”)
 • Chris Columbus, Ned Vizzini, „Dom tajemnic”
 • Lara Bergen, seria książek pt. „Zośka…”
 • Kid Cube, „Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft”


Dlaczego właśnie te książki nasi Czytelnicy uważają za najciekawsze? Oto kilka cytatów spośród przesłanych uzasadnień: „towarzyszyły mi różne emocje”; „ma cały czas porywającą akcję, która sprawia, że od książki naprawdę trudno się oderwać”; „lubię książki, w których bohater sam opowiada o własnych odczuciach”; „bardzo ciekawe i śmieszne opowieści”; „lubię sobie wyobrażać, że spotykają mnie takie przygody, jak bohaterów moich książek”; „jej świat jest pełen przygód”; „książka jest bardzo zabawna, niejednemu dziecku poprawi humor w smutne dni”; „książka bardzo ciekawa”; „jestem zachwycona tą książką”; „przezabawne przygody, zwariowane oraz śmieszne”; „można dzięki nim pobudzać swoją wyobraźnię”;  „dzięki nim możemy się rozwijać i w jakimś stopniu poznawać świat”.

Myślę, że powyższe słowa to najlepsza rekomendacja wyżej wymienionych książek. Poproście Mikołaja, by niektórymi z nich obdarował Was podczas nadchodzących Świąt :)

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszym plebiscycie. Ponieważ bardzo trudno było wybrać najciekawsze uzasadnienia, postanowiłam, że wśród uczestników plebiscytu, po powrocie do szkoły, zostaną rozlosowane trzy książki. Zatem do zobaczenia w bibliotece!

Bibliotekarz szkolny